Povaha psů

Povahu všech plemen psů utvářelo jejich využití v minulosti. Stejně tak je tomu i u Velkých švýcarských salašnických psů. ,,Švýcaři´´ sloužili jako pomocníci a průvodci sedlákům, pastevcům na salaších, řezníkům a trhovcům. Hlídali dvory a domy, byli ochránci a společníci svých majitelů a rodiny, střežili dobytek na pastvě a především tahali různé náklady na vozících či saních. Dodnes jsou to tedy silní, pohybliví psi, vytrvalí a odolní proti rozmarům počasí, nenároční na péči. Jsou velmi inteligentní, rychle se učí, mají neustálou chuť pracovat, jsou vyrovnaní a klidní, ale přesto jsou vynikajícími a neúplatnými hlídači. Albert Heim dokonce v této souvislosti vyslovil přesvědčení, že ,,velký švýcarský salašnický pes je ze všech plemen psů pravděpodobně nejlepším, nejohleduplnějším, nejinteligentnějším a nejspolehlivějším hlídačem´´.

Velký švýcarský salašnický pes se velice dobře snáší s ostatními zvířaty, nemá výrazný lovecký pud a bezdůvodně neštěká. Je to citlivý a oddaný pes, který si vyžaduje pozornost. Potřebuje být nablízku svým lidem a podílet se na jejich životě. Je to zcela nevtíravý společník, kterému prostě stačí, když si může lehnout v blízkosti rodiny a tiše pozorovat pána při práci na počítači nebo paničku při vaření.Velký švýcarský salašnický pes má vrozenou příchylnost k dětem, od kterých je ochoten leccos snést. To ovšem neznamená, že můžeme nechat děti se psem zcela bez dozoru.

Velký švýcarský salašnický pes vyžaduje, tak jako všechna původně pracovní plemena, nějaké zaměstnání. Bude-li to záchranářský výcvik, hlídání domu, stopování, výcvik poslušnosti, tahání vozíku či tanec se psem, je vcelku jedno, rozhodující je, aby tato činnost psu i jeho pánovi vyhovovala a aby oba bavila.

Velkého švýcarského salašnického psa, stejně jako jiná plemena psů, je třeba vychovat. Veselé a rozpustilé štěně se rozhodně nevyvine samo v přizpůsobivého rodinného psa, ohleduplného kamaráda a bezproblémového partnera na vycházkách. Tento velký pes se už jako malé štěně musí naučit přijímat svoji pozici v sociální struktuře své smečky a respektovat absolutní (dobře míněnou) autoritu všech členů rodiny. Právě výchova k důvěře a bezpodmínečné toleranci je u tohoto plemene mimořádně nutná. Pes se musí také naučit dobře vycházet s ostatními psy – zpočátku při hrách se štěňaty a později při pravidelném skotačení s jinými dospělými psy. A konečně se musí také naučit chovat se sebejistě a bezproblémově v nejrůznějších situacích lidského života – ať už je to v restauraci, u veterináře, na procházce v lese, nebo v nákupním centru, při oslavě narozenin dětí nebo při cestách autem či jiným dopravním prostředkem.

Budete-li od počátku uspokojovat potřeby psa týkající se jeho výživy, péče, držení a výchovy, můžete se s trochou štěstí těšit na zhruba tucet let příjemného harmonického soužití se svým velkým švýcarským salašnickým psem.


Průměrný věk psa plemene Velký švýcarský salašnický pes: 12-13 let

Klasifikace FCI (Federation cynologique internationale): skupina 2 - pinčové, knírači, plemena molosoidní a švýcarští salašničtí psi, oddělení 3 -  švýcarští salašničtí psi bez pracovní zkoušky

Velikost: psi - kohoutková výška - 65 - 72 cm, feny - kohoutková výška - 60 - 68 cm

 


 

 

Anketa

Líbí se Vám plemeno Velký švýcarský salašnický pes?

Ano, plemeno Velký švýcarský salašnický pes mě nadchlo. (65)

90%

Ne, plemeno Velký švýcarský salašnický pes bych jako svého psa nezvolil/la. (7)

10%

Celkový počet hlasů: 72